- Menu przedmiotowe
- Procedura przyjęcia do DPS
Procedura przyjęcia do DPS
Zasady umieszczania oraz opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
Osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącym samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych w środowisku, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Procedura postępowania:
-
Procedura postępowania w sprawie skierowania i umieszczenia w domu pomocy społecznej rozpoczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby np. krewnego.
-
Pisemny wniosek o skierowanie i umieszczenie w dps składa się w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej, właściwym dla miejsca zamieszkania.
-
W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku lub przyjęcia informacji o potrzebie udzielenia pomocy w formie umieszczenia w dps, pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej.
-
Wywiad środowiskowy przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo
w miejscu ich pobytu. Wywiad środowiskowy ma na celu sprawdzenie sytuacji zdrowotnej, materialnej i życiowej danej osoby. -
W dalszej kolejności należy skompletować niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia).
O wymaganych dokumentach informuje pracownik socjalny prowadzący daną sprawę. -
Wywiad środowiskowy (alimentacyjny) przeprowadzany jest także u osób zobowiązanych do alimentacji (dzieci, rodzice) na rzecz klienta. Wywiad alimentacyjny ma na celu ustalenie możliwości zapewnienia przez rodzinę opieki osobie ubiegającej się o miejsce w dps,
a w przypadku braku możliwości zapewnienia tej opieki – ustalenie wysokości opłat za dom pomocy społecznej. -
Zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt w dps są w kolejności:
-
mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu;
-
jeżeli mieszkaniec nie jest w stanie uiścić pełnej opłaty, to obciążają one kolejno małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców);
-
organ gminy (poprzez Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej), która skierowała osobę
do domu pomocy społecznej pokrywa różnicę pomiędzy opłatą za pobyt w dps, a opłatami wnoszonymi przez ww. osoby (mieszkańca i jego krewnych).
-
-
Na podstawie kompletnej dokumentacji właściwy Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje decyzję o skierowaniu i umieszczeniu w domu pomocy społecznej lub odmawia takiego skierowania
-
-
Ośrodek Pomocy społecznej poszukuje dla skierowanej osoby dps o odpowiednim profilu
i możliwie najbliżej miejsca zamieszkania. -
W przypadku braku miejsc w takim domu osoba wpisywana jest na listę oczekujących.
Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie przeznaczony jest dla osób dorosłych przewlekle psychicznie chorych w (75 miejsc).
Od 1 marca 2023r średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie wynosi 5 616,42zł (Ząrzadzenie Nr 32023 Starosty Wąbrzeskiego z dnia 16 lutego 2023r. ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego dnia 22 lutego 2023r. pod pozycją1298).